Goran Vrbesic

Translate This Page

 

 

                                                   International Bar Association

 

     INTERNATIONAL CODE OF ETHICS

 

 Medunarodni eticki kodeks za odvjetnike : 

INTERNATIONAL BAR ASSOCIATION ( IBA ) NAJVECA JE SVJETSKA UDRUGA PRAVNIKA , 11.500 CLANOVA - POJEDINACA IZ 130 ZEMALJA TE 111 ODVJETNICKI KOMORA I DRUSTAVA PRAVNIKA STAVILO JE SVOJE SVJETSKO ISKUSTVO I MREZU OSOBNIH KONTAKATA NA RASPOLAGANJE SVIM CLANOVIMA .

OSNOVNA JE SVRHA MEDUNARODNE ODVJETNIKCE KOMORE PRUŽANJE POMOCI U RAZGOVORIMA O PROBLEMIMA ORGANIZACIJE I STATUSA STRUKE , PROMICANJE RAZMJENE INFORMACIJA IZMEDU UDRUGA PRAVNIKA DILJE SVIJETA , POTPORA NEOVISNOSTI SUDSTVA I PRAVA ODVJETNIKA NA NEZAVISAN RAD , PRACENJE RAZVOJA NA PODRUCJU PRAVA TE POMOCI PRI UNAPREDIVANJU I STVARANJU NOVI ZAKONA .

IZNAD SVEGA IBA ZELI OSIGURATI FORUM NA KOJEM ODVJETNICI MOGU MEDUSOBNO KONTAKTIRATI I RAZMIJENJIVATI IDEJE .

IBA POSTIZE OVE CILJEVE AKTIVNOSTIMA OD JAVNOG INTERESA PREKO TRI SPECIJALIZIRANE SEKCIJE : SEKCIJE ZA POSLOVNO PRAVO ( SBL ) , SEKCIJE ZA OPCU PRAKSU ( SGP ) I SEKCIJE ZA PRAVO O ENERGIJ I PRIRODNIM RESURSIMA ( SERL ) .

IBA I NAVEDENE SEKCIJE OBJAVLJUJU CASOPISE , KNJIGE I IZBORNIKE SA SVOJIH SASTANAKA . TAKODER OBJAVLJUJU DIREKTORIJE U KOJIMA SE MOGU NACI DETALJNI PODACI O SVAKOM CLANU . NA TAJ JE NACIN OSIGURAN IZVOR PODATAKA SVIMA KOJI ZELE USPOSTAVITI S KOLEGAMA U DRUGIM ZEMLJAMA . KONFERNCIJE I SEMINARI IBA-e ISPUNJAVAJU JEDAN OD NAJVAZNIJI CILJEVA KOMORE : RAZVIJANJE KORISNIH KONTAKATA I RAZMJENA ISKUSTVA MEĐU ODVJETNICIMA SIROM SVIJETA .

GLAVNA KONFERNCIJA NA KOJOJ SUDJELUJU SVE TRI SEKCIJE IBA-e ODRZAVA SE SVAKE DVIJE GODINE . U RAZDOBLJU IZMEĐU KONFERNCIJA ODRAZAVAJU POJEDINE SEKCIJE SVOJE KONFERENCIJE . OSIM TOGA SVAKE SE GODINE ORGANIZIRA I NEKOLIKO SPECIJALIZIRANI SEMINARA .

CLANOVI IBA-e MOGU BITI SVI PRAVNICI KOJI RADE U GOSPODARSTVU , ODVJETNICI , PRAVNICI NA SVEUCILISTIMA KAO I CLANOVI SUDSTVA . AKO ZELITE DODATNE INFORMACIJE , OBRATITE SE NA INTERNATIONAL BAR ASSOCIATION NA ADRESU 2 HAREWOOD PLACE , HANOVER SQUARE , LONDON W1R9HB , ENGLESKA

____________________________________________________________________________________________________________

 

MEĐUNARODNI ETICKI KODEKS

PREAMBULA
 

INTERNATIONAL BAR ASSOCIATION JE FEDERACIJA NACIONALNIH ODVJETNIČKIH KOMORA I DRUŠTAVA PRAVNIKA SA REDOVITIM ILI TRAJNIM CLANICAMA ORGANIZACIJAMA I ČLANOVIMA POJEDINCIMA . VECINA JE REDOVITIH ILI TRAJNIH CLANICA ORGANIZACIJA UTVRDILA KODEKSE PRAVNE ETIKE KOJI ZNACE MODEL ZA RAD NJIHOVIH CLANOVA U PODRUČJU PRAVA . U NEKIM PODRUCJIMA SUDSKE VLASTI TE SU KDEKSE SVIM ODVJETNICIMA NAMETNULE NJIHOVE ODVJETNICKE KOMORE ILI DRUSTVA PRAVNIKA ILI PAK SUD , ODNOSNO ADMINISTRATIVNE AGENCIJE OVLASTENE ZA DAVANJA ODOBRENJA POJEDINCIMA ZA DJELOVANJE U PODRUCJU PRAVA .

OSIM U SLUCAJEVIMA KADA KONTEKST ZAHTJEVA DRUGACIJE , KODEKS VRIJEDI ZA SVAKOG ODVJETNIKA NEKOG PODRUCJA SUDSKE VLASTI ( JURISDIKCIJE ) , A ODNOSI SE NA KONTAKTE S ODVJETNIKOM DRUGE JURISDIKCIJE ILI NA NJEGOVE AKTIVNOSTI U DRUGOJ JURISDIKCIJI .

NISTA U OVOM KODEKSU NE OSLOBAĐA ODVJETNIKA OBVEZE DA ISPUNJAVA ONIH ZAKONSKI ZAHTJEVA ILI PRAVILA PROFESIONALNOGA PONASANJA KOJI VRIJEDE ZA NJEGA U BILO KOJOJ JURISDIKCIJI . ON POTVRĐUJE SVE ŠTO JE SADRŽANO U TIM ZAHTJEVIMA TE JE VODIĆ ZA ONO ŠTO INETERNATIONAL BAR ASSOCIATION SMATRA POZELJNIM NACINOM PONASANJA SVIH ODVJETNIKA KOJI SUDJELUJU U MEDUNARODNOJ PRAVNOJ PRAKSI .

INTERNATIONAL BAR ASSOCIATION MOZE DA RELEVANTNE ORGANIZACIJE UPOZORI NA SLUCAJEVE EVENTUALNOG KRSENJA .


 ___________________________________________________________________________________________________________

 

PRAVILA

 

 1 . ODVJETNIK KOJI PROFESIONALNO DJELUJE U PODRUČJU SUDSKE VLASTI NA KOJEM NIJE REDOVITI CLAN STRUKE POŠTOVATI ČE STANDARDE PROFESIONALNE ETIKE JURISDIKCIJE U KOJU JE PRIMLJEN . TAKODER ĆE POSTOVATI SVE ETICKE STANDARDE KOJI VRIJEDE ZA ODVJETNIKE ZEMLJE U KOJOJ RADI .

 2 . ODVJETNIK CE UVIJEK CUVATI CAST I DOSTOJANSTVO SVOJE STRUKE .

TAKODER ĆE SE UZDRZAVATI , KAKO U PRAKSI TAKO I U PRIVATNOM ZIVOTU , OD SVAKOG PONASANJA KOJE BI MOGLO DISKREDITIRATI STRUKU CIJI JE CLAN .

 3 . ODVJETNIK ĆE PRI OBAVLJANJU SVOJIH PROFESIONALNIH DUZNOSTI CUVATI NEOVISNOST . ODVJETNIK KOJI DJELUJE ZA SVOJ RACUN ILI PARTNERSTVO , TAMO GDJE JE DOPUSTENO , NECE SE BAVITI NIKAKVIM DRUGIM POSLOM ILI ZANIMNJEM , AKO BI ZBOG TOGA MOGLA PRESTATI NJEGOVA NEOVISNOST .

 4 . ODVJETNIK CE SE PREMA SVOJIM KOLEGAMA ODNOSITI MAKSIMALNO ULJUDNO I POSTENO .

ODVJETNIK KOJI PRUZA POMOC STRANOM KOLEGI MORA UVIJEK IMATI NA UMU DA STRANI KOLEGA OVISI O NJEMU MNOGO VISE NEGO KADA SE RADI O NEKOM DRUGOM ODVJETNIKU U ISTOJ ZEMLJI . STOGA JE NJEGOVA ODGOVORNOST MNOGO VECA , I KADA DAJE SAVJETE I KADA VODI NEKI SLUCAJ .

ZBOG TOGA JE NEDOPUSTIV DA ODVJETNIK PRIHVATI SLUCAJ AKO GA NE MOZE RJESAVATI ODMAH I SA POTREBNOM KOMPETNCIJOM , VEĆ GA PRI TOME OMETAJU DRUGI POSLOVI . PRAVILO 19. ODREĐUJE NAKNADU ZA OVAKVE SLUCAJEVE .

 5 . OSIM KADA ZAKON ILI OBICAJI ODREĐENE ZEMLJE ODREĐUJU DRUKČIJE , SVAKO SE USMENO ILI PISMENO KOMUNICIRANJE IZMEĐU NACELA SMATRA POVJERLJIVIMŠTO SE TICE SUDA , OSIM AKO NISU DANA ODREĐENA OBECANJA ILI PRIZNANJA U KORIST STRANKE .

 6 . ODVJETNIK ĆE PREMA SUDU UVIJEK ISKAZIVATI DUZNO POSTOVANJE ODVJETNIK CE BEZ STRAHA BRANITI INTERESE SVOJIH STRANAKA BEZ OBZIRA NA NEUGODNE POSLJEDICE ZA NJEGA SAMOGA ILI NEKU DRUGU OSOBU .

ODVJETNIK NIKADA NECE SUDU SVJESNO DATI NETOCNU INFORMACIJU ILI SAVJET KOJI BI PREMA NJEGOVIM SPOZNAJAMA BIO SUPROTAN ZAKONU .

 7. SMATRA SE NEDOLICNIM DA ODVJETNICI IZRAVNO RAZGOVARAJU O ODREDENOM SLUCAJU S NEKOM DRUGOM OSOBOM ZA KOJU ZNAJU DA JE U TOM PREDMETU ZASTUPA DRUGI ODVJETNIK , A BEZ PRISTANKA DOTICNOG ODVJETNIKA .

 8 . ODVJETNIK SE NE BI SMIO REKLAMIRATI NITI SE OTIMATI ZA POSAO , OSIM U OKVIRIMA I NA NACIN DOPUSTEN PRAVILIMA JURISDIKCIJE KOJOJ TAJ ODVJETNIK PRIPADA . ODVJETNIK SE NE B SMIO REKLAMIRATI NITI SE OTIMATI ZA POSAO U ZEMLJI U KOJOJ SU TAKVI POSTUPCI ZABRANJENI .

 9 .  ODVJETNIK NIKADA NE BI SMIO PRISTATI NA VOĐENJE SLUCAJA , OSIM U SLIJEDEĆIM SITUACIJAMA : a ) AKO OD STRANKE DOBIJE IZRAVNE UPUTE ; b ) AKO MU JE SLUCAJ DODIJELILO MJERODAVNO TIJELO ILI PROSLIJEDIO DRUGI ODVJETNIK ; c ) AKO JE DOBIO UPUTE NA NEKI DRUGI NACIN DOPUŠTEN LOKALNIM PRAVILIMA ILI PROPISIMA .

 10 .  ODVJETNIK CE STRANKAMA UVIJEK DATI ISKRENO MISLJENJE O SLUCAJU .

POMOCI ĆE PRUZATI UZ SAVJESNU PAZNJU I GORLJIVOST . OVO VRIJEDI I AKO JE DODIJELJEN KAO SAVJETNIK NEKOJ DRUGOJ OSOBI .

ODVJETNIK MOZE UVIJEK ODBITI SLUCAJ , OSIM AKO JE DODIJELJEN OD STRANE OVLASTENOG TIJELA

ODVJETNIK SE ZA VRIJEME TRAJANJA SLUCAJA MOZE POVUCI SAMO IZ OPRAVDANI RAZLOGA , I AKO JE TO MOGUCE TAKO DA NE BUDE NEGATIVNOG UTJECAJA NA INTERESE STRANKE .

ODANA ODBRANA SLUCAJA STRANKE ZNACI DA JE ODVJETNIK POTPUNO ISKREN TE DA NE PODLIJEZE NIKAKVOM PRAVU ILI PRIVILEGIJI KOJI BI BILI SUPROTNI ONOMU STO STRANKA ODLUČI DA ODVJETNIK TREBA PRIMIJENITI , A NITI ĆE SVJESNO ICI PROTIV ZAKONA .

 11 .  KADA JE TO U INTERESU STRANKE , ODVJETNIK ĆE NASTOJATI POSTICI RJESENJE DOGOVOROM IZVAN SUDA TE NECE POKRETATI SUDSKE POSTUPKE .

ODVJETNICI NIKADA NE BI TREBALI POTICATI NA PARNICU .

 12 .  ODVJETNIK NE BI SMIO IMATI FINACIJSKI INTERESA U PREDMETU KOJI VODI . TAKODER NE BI SMIO NI DIREKTNO STJECATI IMOVINU O KOJOJ JE PARNICA U TIJEKU NA SUDU NA KOJEM DJELUJE .

 13 .  ODVJETNIK NE BI SMIO NIKADA ZASTUPATI SUPROTNE INTERESE U PARNICI . U IZVAN PARNICNIM PREDMETIMA ODVJETNIK TO MOZE CINITI , ALI SAMO NAKON ŠTO SVE KONFLIKTE ILI MOGUCE SUKOBE INTERESA PREDOCI SVIM ZAINTERESIRANIM STRANKAMA I SAMO UZ NJIHOV PRISTANAK . OVO PRAVILO VRIJEDI I ZA SVE PRAVNIKE U GOSPODARSTVU .

 14 .  ODVJETNIK NIKADA NE SMIJE OTKRITI , OSIM AKO MU JE TO NA TEMELJU ZAKONA NAREIO SUD ILI TO TRAZI STATUT , STO MU JE RECENO U SVOJSTVU ODVJETNIKA , CAK I NAKON STO PRESTANE BITI SAVJETNIKOM STRANKE . OVA SE OBAVEZA PROTEZE I NA NJEGOVE PARTNERE , MLADE PRIPRAVNIKE I OSTALE ZAPOSLENE .

 15 .  U NOVCANOM POSLOVANJU CE ODVJETNIK BITI IZNIMNO TOCAN I SAVIJESTAN .

NIKADA NE SMIJE MIJESATI TUDA SREDSTVA SA SVOJIMA TE U SVAKO DOBA MORA BITI U STANJU VRATITI NOVAC KOJI CUVA ZA DRUGE OSOBE .

NOVAC KOJI PRIMI ZA SVOJE STRANKE NECE DRZATI DULJE NEGO ŠTO JE TO POTREBNO .

 16 .  ODVJETNIK MOZE TRAZITI POLOG KAKO BI POKRIO SVOJE TROSKOVE , MEDUTIM TAJ POLOG MORA BITI U SKLADU S PROCIJENJENOM VISINOM NJEGOVA HONORARA I VJEROJATNIM TROSKOVIMA TE POTREBNIM RADOM .

 17 .  ODVJETNIK NIKADA NECE ZABORAVITI DA NA PRVO MJESTO NE SMIJE STAVITI NAKNADU ZA SVOJE USLUGE VEC INTERES SVOJIH STRANAKA TE POTREBE IZVRSENJA PRAVDE .

PRAVO ODVJETNIKA DA TRAZI POLOG ILI PLACANJE TROSKOVA ZA OBAVEZE KOJE MORA IZRAVNO PLATITI , TE DA SE U SLUCAJU NEPLAĆCNJA MOEZ POVUCI IZ SLUCAJA ILI ODBITI NJEGOVO VODENJE , NIKADA SE NE BI SMJELO OSTVARIVATI U TRENUTKU KAD STRANKA NE MOZE VISE NA VRIJEME NACI DRUGU POMOC I TAKO SPRIJECITI NEPOPRAVLJIVU STETU .

U NEDOSTATKU ILI NE PRIMIJENJIVOSTI SLUZBENI CJENIKA , NAKNADA ODVJETNIKU BI SE TREBALA UTVRDITI UZIMAJUCI U OBZIR VRIJEDNOST SPORA TE INTERESA STRANKE , POTROSENO VRIJEME I RAD TE SVE DRUGE OSOBNE I STVARNE OKOLNOSTI SLUCAJA .

 18 . UGOVOR ZA NEPREDVIDENI HONORAR , AKO JE SANKCIONIRAN ZAKONOM ILI PROFESIONALNIM PRAVILIMA I PRAKSOM , MOZE BITI OPRRAVDAN POD SVIM OKOLNOSTIMA SLUCAJA , UKLJUCUJUCI I RIZIK NESIGURNOSTI ILI KOMPEZACIJU I NADZOR OD STRANE SUDA S OBZIROM NA OPRAVDANOST .

 19 .  ODVJETNIKA KOJI ANGAZIRA STRANOG KOLEGU KAO SAVJETNIKA ILI SURADNIKA NA SLUCAJU , ODGOVORAN JE DA SE DOTICNOM KOLEGI PLATE TROSKOVI , OSIM AKO POSTOJI SPORAZUM U SUPROTNOME SMISLU . KAD ODVJETNIK UPUCUJE STRANKU STRANOM KOLEGI , NIJE ODGOVORAN ZA PLACANJE TROSKOVA STRANOM KOLEGI , MEDUTIM , NEM NI PRAVO NA DIO HONORARA TOG STRANOG KOLEGE .

 20 .  ODVJETNIK NE SMIJE DOPUSTITI DA SE NJEGOVE STRUCNE USLUGE ILI IME KORISTIENA NACIN KOJI BI OMOGUCIO DA SE NEKE OSOBE BAVE SA PRAVOM , AKO NISU ZAKONOM ZA TO OVLASTENE . ODVJETNIK NEĆE OPUNOMOCITI PRAVNO NEKVALIFICIRANU OSOBU KOJA NIJE ZAPOSLENA KOD NJEGA NITI PREUZIMATI FUNKCIJE KOJE ZAKONO ILI OBICAJIMA ZEMJE U KOJOJ DJELUJE MOZE OBAVLJATI SAMO KVALIFICIRANI ODVJETNIK .

  21 . NIJE NE ETICNO DA ODVJETNICI OGRANICAVAJU II ISKLJUCUJU PROFESIONALNU ODGOVORNOS U SKLADU S PRAVILIMA SVOJE NACIONALNE ODVJETNICKE KOMORE I O TOME NE POSTOJE NIKAKVE STATUTARNE I USTAVNE ZABRANE .

 

 

Kodeks odvjetničke etike.pdf Kodeks odvjetničke etike.pdf
Size : 163.556 Kb
Type : pdf

Make a free website with Yola